Professionaalne enesearendamine

1. ANalüüsib ja hindab oma tegevust õppeprotsessis, toob välja enda tugevused ja arenguvajadused

Kompetentsi tõendamine:

Olen läbi elu õppinud. Üks täienduskoolitus viib teiseni ja see taas järgmiseni. Kogedes erinevaid koolitajaid, tekib arusaam sellest, mida juba oskan ja mida pean juurde õppima. Minu jaoks on olnud suurteks eeskujudeks ja õpetajateks suhtlemistreenerina Henn Mikkin ja Ann Seilenthal. Kui Henn oli õpetajaks, siis Ann on olnud minu õpetaja, superviisor suhtlemistreeneri kutse taotlemisel ning hilisem kaaskoolitaja. Pidevalt analüüsin ennast - millega tulen toime, mis vajab lihvimist.

Kõige olulisem, mida olen lisaks pidevalt oma teadmiste kaasajastamisele ja uute meetodite õppimisele teinud, on teadlikkus grupiprotsesside juhtimisest ja märkamisest ning paindlikkus õpiprotsessi paindlikul juhtimisel. Tean, et ükskõik kui põhjalikult poleks ma koolituseks valmistunud, ei lähe seal mitte kunagi kõik nii, nagu ma planeerisin. Õpiprotsess kulgeb vastavalt osalejate tasemele ja võimekusele, oluline on käivitada nende sisemine motivatsioon. Mina saan koolitajana motivatsiooni tõsta ja see on valdavalt õnnestunud. Kuid vahel on vaja endale kindlalt öelda - töö on tellija materjalist. Ei ole võimalik ühe koolituspäevaga imet teha, seda ei tohi tellijale lubada ega endalt oodata.

Oluline on seada endale realistlikud eesmärgid - mis on parim, mida ma selle ajaga koos nende inimestega saan saavutada.

Viide tõendusmaterjalile:

Usun, minu täiendkoolitustel osalemine näitab selgelt, kuidas olen pidevalt uusi teadmisi ja meetodeid juurde õppinud. See kõik on olnud väga teadlik protsess, kus ühe oskuse omandamine on viinud järgmiseni.

Täienduskoolitused:
2018 - Everything DiSC Workplace, IPB Partners, Mati Sööt
2018 - NLP ja värbamine, Lea Kimber-Kaarma
2017 - Konsultatiivne müük, Marge Vellesalu
2016 - Graafiline visualiseerimine, Creativity Catcher Kati Orav
2015-  DiSC® konsultandi täiendõpe: grupikultuuri raporti kasutamine ning DiSC metoodikal põhinev enese- ja suhete arendamine, IPB Partners
2015 - Patrick Lencioni meeskonna arendamise kontseptsioon, IPB Partners
2013 -2014 Motiveeriv Intervjueerimine, väljaõpe
Eesti Motiveeriva Intervjueerimise Treenerite Assotsiatsioon
2013 - Coachingu väljaõpe, Fontes PMP; Practical Coaching and Supervision Tools
( Netherlands), Annie Hoekstra
2011 - Testide OPQ32 ja MQ kasuataja koolitus, Fontes PMP
2011 - DiSC® Basic resertifitseeritud konsultandi täiendõpe, IPB Partners
2011 - Coaching, Raimo Ülavere väljaõpe
2010 - DiSC® Basic resertifitseeritud konsultandi tegevusluba, IPB Partners
2008 - DiSC® konsultandi baaskoolitus, DiSC® Basic sertifitseeritud konsultandi tegevusluba. Sertifikaat nr. 10, IPB Partners
2005 - Superviisorite väljaõpe, Eesti Suhtlemistreenerite Ühing
2000 - 2017 Testide kasutaja väljaõpped ja kasutamisõigus, OÜ Tripod, Interdistsiplinaarsete Uuringute Instituut
1997 – 1998 Suhtlemistreenerite väljaõppekursus, sertifitseeritud suhtlemistreener, OÜ Self II
1995 – 1999 Regulaarsed firmasisesed koolitused, AS Fontes
1991 – 1994 Erinevate teraapiate väljaõpe, kui töötasin psühholoogina (pereteraapia, paariteraapia, psühhodraama, lahenduskeskne lühiteraapia, jne.)

Lisaks erinevad regulaarsed juhtimisalased seminarid ja konverentsid alates 1995 aastast.

Ülevaate minu tunnistustest saate siit, tunnistused on lingitud:

CMPS testi koolituskursuse tunnistus 

Suhtlemistreenerite väljaõppe sertifikaat nr.008

EBS "Inimkapitali kaasaegse juhtimise arenguprogrammi" tunnistus

ESTÜ Supervisiooni koolituse tunnistus

Tripod Grupp OÜ testikasutaja litsents

DiSC resertifitseeritud konsultandi tegevusluba

Sissejuhatus coahingusse

OPQ32 ja MQ testikasutaja tunnistus 

Suhtlemistreeneri IV kutsetunnistus

Practical Coaching and Supervision Tools

Motiveeriv intervjueerimine: sissejuhatus

Fontes PMP coahing programm

Motiveeriv intervjueerimine: kesktase

Tripod Grupp OÜ täiendusseminar edasijõudnud testikasutajale

DiSC täiendkoolituse tunnistus

Graafilise visualiseerimise koolituse tunnistus

Tripod Grupp OÜ uuendatud testikasutaja litsents

Kutsetunnistus - Täiskasvanute koolitaja, tase 6  

Tripod Grupp OÜ uuendatud testikasutaja litsents

2. hindab oma füüsilist, vaimset ja emotsionaalset seisundit, võtab kasutusele abinõud tasakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks.

Kompetentsi tõendamine:

Olen elus kogenud läbipõlemist. Pärast Estonia katastroofis lähedase kaotanud peredele kriisiabi andmist tundsin, et ei suuda enam inimeste muresid kuulata. Soov teisi aidata oli suurem oskusest enda eest hoolt kanda, puudus oskus tõmmata piir ja öelda  "ei".  Vahetasin töökohta ja alustasin erasektoris personaliotsingu ja koolitustega. Olen kaks korda ettevõtte käivitanud (Fontese Pärnu esinduse ja oma ettevõtte Tammiste Personalibüroo 2001 aastal).  17 aastat ettevõtte juhina, läbi erinevate aegade püsima jäädes, on õpetanud iseendale aja võtmist, teadlikku puhkamist ja heas töövormis püsimist. Kui 2012 aastal suri minu abikaasa, kogesin sügavat leina, pidin toime tulema lühikese aja jooksul oma kätega ehitatud maja müügiga, uue kodu otsimise ja sisustamisega. Lisaks oma ettevõtte töös hoidmine, igapäevane pingeline töö ja 12 aastasele tütrele toeks olemine.

Kui varasemalt taastasin ennast sportides ja hobidega tegeldes - minu koduaed oli alati õitsvates lilledes ja hästi hoolitsetud, tütardel olid ikka minu kootud kampsunid seljas ja sõpru jätkus alati mu koju, siis 2012 aastal vajasin professionaalide abi. Käisin kriisinõustamisel, hakkasin regulaarselt tegelema shindo ja vabastava hingamisega. Jätkasin sportimisega ja leidsin veel uusigi lisaks.

Viide tõendusmaterjalile:
Füüsis: 
Olen 13 aastat tegelenud PodyPump treeningutega. Praegu olen need asendanud jõusaali treeningutega, minu treeningprogrammi koostas personaaltreener Jana Junson. Käin treeningutel Pärnus, Tervise spordiklubis, olen püsiklient.

3 aastat tagasi hakkasin tegelema mäesuusatamisega, sellest on saanud minu parim puhkus.


Möödunud aastal läbisin kursuse ja alustasin golfi mänguga. Nii on uued spordialad talveks ja suveks.

Vaimne:
Minu Shindo õpetaja on Heli Randoja ja vabastava hingamise õpetaja Hille Päit.

Osalen tundides vastavalt enesetundele, raskematel perioodidel kord nädalas, kui kõik laabud, korra-paar kuus.

Mul on ikka mõni raamat käsil, viimasel ajal loen rohkem ilukirjandust, varasemalt oli kogu vaba aeg pühendatud erialase kirjandusega kursis olemisele. Teatris  ja kontserditel käimine on mulle ikka meeldinud. Viimasel ajal olen küll valivamaks muutunud ja ei püüa mitte kõigest osa saada. Kuna elan Pärnus, siis suvisel ajal on Järvide festival mul kindlalt plaanis, lisaks palju vabaõhu kontserte, kuhu on võimalik spontaanselt minna. Suurim kontserdielamus viimastel aastatel oli Andrea Bocelli kontsert 7. novembril 2017 aastal Riias.

Olen seltskondlik ja naudin tantsimist. Toredad seltskonnad ja koosviibimised on mulle mõnusaks puhkuseks.

Olen õnnelik, sest sõbrad on mul olnud läbi elu, nendega koos olemised, aastatepikkused traditsioonid ja ühiselt ette võetud reisid on alati väga toredad.

Kuna sain ise abi Maire Riisilt ja mu tütar osales peale isa kaotust Laste ja Noorte Kriisiabi programmis, olen kogenud nende töö suurt väärtust. Toetan neid igakuiselt püsiannetusega.

Minu elu suurim rõõm tuleb kolmelt tütrelt, kes kõik on tublid ja saavad oma eluga suurepäraselt hakkama. Ees on ootamas suur muutus - minu noorim tütar lõpetab sel aastal gümnaasiumi ja alustab õpinguid Tartu Ülikoolis. Juba praegu mõtlen, kuidas muutuva elukorraldusega parimal viisil kohaneda.

3. Hoiab end kursis uuemate suundadega täiskasvanu-koolituse valdkonnas. Käsitleb ennast õppijana, vastutab enda arengu eest.

Kompetentsi tõendamine:

Viimaseks tõsiseaks sammuks on olnud coachingusse süvenemine ja coachina töö alustamine. Saan selles töös toetuda psühhoterapeudi ettevalmistusele ja töökogemusele, suhtlemistreeneri väljaõppes omandatud suhtlemiskompetentsidele ja pikale ettevõtte juhtimiskogemusele. Minu coacheedeks on nii noored alustavad juhid, raskustesse sattunud kogemustega juhid ja tippjuhid, kes soovivad end juhina teadlikult arendada. Juba ainuüksi selleks tööks pean end kõige uuega kursis hoidma. Et soovitada raamatuid, koolitusi ja koolitajaid.

Järgmise sammuna plaanin süveneda ja omandada grupicoachingu oskused.

Viide tõendusmaterjalile:

Olen Signe Vessoga kokku leppinud, et ta on minu mentoriks grupicoachingu meetodi õppimisel, vajadusel planeerin pikemat väljaõpet. Näen coachingus enda jaoks suurt väljakutset ja samas head võimalust elukogemusele toetudes juhtide arengunõustajaks olla.