Ma olen enda jaoks alati loomulikuks pidanud, et võtan ikka arvuti puhkama minnes kaasa, mahub ju kenasti kohvrisse ja endal ka kindlam olla – kui töö on paindlik, siis on seda ka puhkus ja vahel on tegelikult väga hea mõni kiire asi ise ära lahendada, sest nii tundub kergem tulla tagasi töölainele. Puhkusel olles on oluline keskenduda käesolevale hetkele ja pühenduda perele/sõpradele ehk nendele, kellega koos see puhkus on planeeritud.
Aga kas tõesti juhtub midagi ja jääb tegemata kui ma päriselt-päriselt lülitan ennast välja? Kuidas säilitada tasakaal töö ja isikliku elu vahel?
Täna on meil pidev ligipääs erinevatele suhtluskanalitele ja see raskendab tööelust välja lülitamist. Meil on vajadus olla pidevalt kättesaadav – miks? Meie ühiskonnas ja töökultuuris võib tekkida tunne, et kui sa ei vasta e-kirjadele, sõnumitele ja telefonikõnedele puhkuse ajal, siis sa oled ebaefektiivne. Tekib küsimus, kas see on surve meie enda sees või päriselt ootavad inimesed meie tiimis ja meie välised koostööpartnerid, et oleksime 24/7 kättesaadavad, nii öelda kiirreageerijad? Tänane põlvkond väärtustab tervislikku elustiili, liikumist, toitumist, nutiseadmetest hoidumist, vaimset tasakaalu. Aga kuidagi jääb tähelepanuta, et teadlikult puhkamine on oluline osa tervislikust elustiilist ja see mõjutab nii meie vaimset kui füüsilist heaolu. Kui igakord puhkusele minnes olla „kättesaadav“, siis hakkab see põhjustama stressi ning väheneb ka produktiivsus. Oma kogemusest võiksin seda kirjeldada nagu pooleldi puhkaks ja pooleldi töötaks, tegelikult ei tee sa kumbagi täie pühendumisega. Oluline on oskus planeerida enda aega mõistlikult ja julgeda öelda „ei“ lisanduvatele ülesannetele. Seda pean endale tihti meelde tuletama ja kuna need read siia kirja panin, siis annan endale lubaduse, et teen seda teadlikumalt!
Tasakaalu säilitamiseks on oluline seada piirid, seda olen üha enam hakanud rakendama ja endale hakanud meelde tuletama. Sest varem näpistasin alati aega natuke siit ja sealt. Mind aitab kindlasti „do not disturb“ režiim erinevates app’ides, et mitte saada stressitekitavaid sõnumeid reede hilisõhtul, pühapäeva hommikul või puhkusel olles ja see ei puuduta ainult töösõnumeid, vahel on hea ennast kõigest välja lülitada. Nädalavahetusel üldiselt küsimustele lahendust ei leia(on muidugi kriitilised erandolukorrad ja siis tulebki tegeleda) ja kui puhkusel olles on tõesti ettevõtte juhina hädasti vahepeal vaja vaadata e-maile ja tegeleda, siis võib iseendaga teha selles osas kompromissi ja kokkuleppe, millal see ajavahemik täpselt olema saab.
Täna ei mõtle ma enam ainult enda puhkuse planeerimisele, vaid ka sellele, et minu ettevõtte inimesed saaksid võimalikult täisväärtuslikult puhata, juhina on oluline seda märgata ja vajadusel delegeerida ülesandeid. Meie värbamispartnerite töö iseloom on selline, et üksteist asendada või projekte jagada on keeruline – ikkagi see, kes kliendiga koostööd alustab, peab selle ka lõpuni vedama, oleme oma kliente põhjalikult tundma õppinud ning tunneme suurt vastutust õnnestumise ees. Oluline on koos otsa vaadata värbamisprojektide mahule ja ajagraafikule, kiirema projekti saab üle anda kolleegile ja need, millega aega, saab kliendiga läbirääkida ning alustada hiljem. Ja inimlikult saan aru, et seda vastutust üle anda on keeruline, kuid siiski julgustan seda tegema.
Samuti on meie tiimis alati ärevust tunda kui keegi värbamisspetsialistidest või assistent puhkama läheb, sest nad annavad nii olulise taustajõu meie värbamisprojektide õnnestumiseks kandidaatidega suhtlemisel, kampaaniate loomisel, sihtotsingu läbiviimisel ja muude ülesannetega, mis aitavad värbamispartneril keskenduda põhitööle. Nemad saavad oma tööd rohkem delegeerida, kuid seal on oluline teha selged kokkulepped, kuidas vastutus jaguneb. Ja alati rõhutame ka neile, kes puhkust asendama jäävad, et oluline on julgus öelda „ei“ ning oma töös seada prioriteete, sest vahel tunduvad kõik ülesanded kiireloomulised ning olulised.
LOE LISAKS: UURING KINNITAB > Puhkuse ajal töötamine on Eestis tavaline
Pildi autor: Teevi Pihlak