Sellistel kohtumistel on autentsus ehk enda eheduse mõlemapoolselt näitamine ülioluline. On väga inimlik, et soovitakse esmakohtumistel jätta endast head muljet ja teha eneseturundust. Kuid kui eesmärgiks on pikaaegne ja hea töösuhe, siis on oluline olla siiras oma ootuste, oskuste ja väärtuste suhtes.
Siit aga tekib juhtidel küsimus – kui ma räägin ausalt ettevõttest ja laual olevatest probleemidest, siis hirmutan ära kandidaadi ja ta läheb konkurendi juurde?
Ja kandidaadi vaatest – kui olen liiga aus ja avatud ning näitan enda „päris mina“, siis valitakse teine kandidaat, kes oskab anda soovitud vastuseid ja olla „ideaalne“?
Autentsus on üks emotsionaalse intelligentsuse (EI) põhikompetentse. Autentsus on emotsionaalne väljendusoskus ja tähendab enda tunnete väljendamist siiralt ja ehedalt, nii õnnetunnet kui ka pettumust. Samuti tähendab see seda, et inimene suudab ka teistele anda adekvaatselt tagasisidet nende emotsioonide kohta. Inimesi, kes väljendavad oma emotsioone siiralt, mõistetakse paremini ning nendega on lihtne luua usalduslikke suhteid. Need, kes seda ei tee, tunduvad teistele sageli kaitsvad ning nad tekitavad enda ümber arusaamatusi.
Juhi autentne käitumine
Juhi jaoks on nii oma meeskonnas kui ka uute meeskonnaliikmete värbamisel ehe käitumine väga oluline. Kui juht käitub intervjuul autentse ja avatuna, annab see kandidaadile parema ettekujutuse organisatsiooni kultuurist, meeskonnatööst ja juhtimisstiilist. Tihti on kandidaadid vestlustel stressis ja närveerivad, siis on hea kui värbav juht astub esimese sammu avatud õhkkonna loomise suunas ja oskab oskuslikult pinget leevendada. Piisab kasvõi sellest, kui juht räägib mõne lühikese loo või jagab alustuseks midagi enda kohta. Vestluse edenedes on oluline, et juht räägib ausalt ettevõtte ees seisvatest väljakutsetest või sellest, miks eelmine inimene ettevõttest lahkus. See loob kandidaadile realistliku pildi sellest, mida töö tegelikult endaga kaasa toob ja seda osatakse hinnata.
Ja tänases majandusolukorras ning koondamiste vaates väga aktuaalne teema, mida tuleks võimalikult ausalt puudutada – kuidas läheb ettevõttel, milline on prognoos, milliseid riske nähakse ja kuidas see mõjutab töötajaid?
Samuti aitab juhi avatud käitumine luua usalduslikumat ja avatud õhkkonda, kus kandidaat tunneb end julgemalt nii küsimusi esitades kui ka ausalt vastates. Kui juht väljendab siiralt, mis on tema jaoks olulised tööalased väärtused ja milliseid isikuomadusi ta meeskonnas hindab, aitab see kandidaadil mõista, kas tema enda omadused sobivad selle rolliga. Näiteks kui juht väärtustab innovaatilisust, initsiatiivi ja kiireid muudatusi, võib see olla signaal kandidaadile, kes eelistab rohkem stabiilselt keskkonda, struktureeritud ja etteantud tööülesandeid, et see roll ei pruugi sobida tema tööstiiliga ja on hea, kui see tuleb välja enne töösuhte algust.
Juhi autentsus peegeldub ka selles, kuidas ta suhtub kandidaadi küsimustesse ja oma ootuste selgitamisse. Kui juht vastab kandidaadi küsimustele avameelselt ja siiralt, on see märk austusest ja läbipaistvusest, mis jätab kandidaadile ettevõttest positiivse mulje.
Mis on kandidaadi jaoks ohumärgid, mida tähele panna värbava juhi juures?
Toon mõned näited enda kogemusest, mida olen kõrvalt näinud:
- Kõige suurem ohumärk on huvi puudumine kandidaadi vastu. Näiteks vestluse ajal muule keskendumine (sülearvutis e-kirjade saatmine, telefoni näppimine või kõnede vastu võtmine jne) – see paistab kohe välja ning on vastaspoolele väga hästi tajutav.
- Samuti saavad kandidaadid aru, kui antakse ebamääraseid ja ümmargusi vastuseid tööülesannete ja väljakutsete kohta. See võib viidata sellele, et värbamine ja otsitava profiil on ettevõtte poolt põhjalikult läbi mõtlemata või on see protsessi käigus muutunud ning tegelikult pole ka ettevõte enam kindel, kas ja keda neil üldse vaja on.
Kandidaadi autentne käitumine
Kandidaadi jaoks tähendab autentsus ja ehe käitumine tööintervjuul julgust olla oma tegelik mina, sealhulgas tunnistada nii oma tugevusi kui ka arendamist vajavaid külgi. Karuteene teeb kandidaadile vastuste ilustamine või soovitud kuvandi loomiseks maski kandmine. Siiralt käitudes saab kandidaat paremini edasi anda oma väärtusi, hoiakuid ja motivatsiooni, mis on tööandjale väga oluline info.
Näiteks, kui kandidaat esitleb oma tegelikke kogemusi ja räägib siiralt ka vigadest, mida ta on oma karjääris teinud, annab see tööandjale realistliku ettekujutuse kandidaadi oskusest väljakutsetega toime tulla ja enda eksimusi tunnistada. Samuti julgeb autentne kandidaat rääkida oma tegelikest tööalastest eesmärkidest ja sellest, mis teda motiveerib. Näiteks võib kandidaat, kes soovib teha horisontaalset karjääri tehnilises valdkonnas ja spetsialisti rollis olles, ausalt öelda, et juhtiv roll ei ole tema eesmärk. Selline avatus aitab vältida olukorda, kus kandidaat satub hiljem tööle, mis ei vasta tema ootustele ja tööandja saab vältida inimese värbamist, kelle motivatsioon on tegelikult kuskil mujal.
Autentsus suurendab ka kandidaadi enesekindlust, kuna autentne käitumine ei eelda pidevat pingutust mulje loomiseks, vaid laseb tal keskenduda sellele, kes ta tegelikult on ja mida ta suudab. Juhid, kellel on suurem kogemus värbamises, tajuvad kiirelt ära kandidaadi, kes ei ole avatud ning oskavad esitada küsimusi, läbi mille on kandidaat ikkagi sunnitud ennast rohkem avama, kui ta alguses oli plaaninud.
Toon omalt poolt näitena mõned küsimused, mida olen kasutanud värbamisvestlustel:
- Tegelikult aitab avatud õhkkonda luua lihtne ja siiras küsimus, mis väga tihti ära unustatakse ja mida peame endale teadlikult meelde tuletama: „Kuidas sul päriselt läheb?“
Ja sealt edasi, vestluse arenedes, juba sisulisemad küsimused:
- „Mis on sinu jaoks töökeskkonnas oluline ja milline tööroll on sulle siiani kõige enam meeldinud? Ja vastupidi – mis ei sobi üldse?“
Kandidaadi vastus näitab, kas ta suudab ilma ilustamata olla siiras oma vajaduste ja ootuste osas ning kas tema väärtused ja ootused töö suhtes ühtivad ettevõtte omadega.
- „Too näide mõnest tööalasest olukorrast, kui tundsid end eriti pettununa? Kuidas sa sellest pettumusest üle said?“
Selline küsimus avab kandidaadi haavatavamat poolt ning näitab kui avatult ta suudab rääkida keerukatest emotsionaalsetest olukordadest ja neid analüüsida.
P.s. Kas teadsid, et Tammiste on ainus värbamis- ja koolitusettevõte Eestis, kes pakub Genos emotsionaalse intelligentsuse hindamis- ja arendustööriistasid? EI on võtmetähtsusega kompetents, et arendada ja hoida oma inimesi ning tuua ettevõttesse kasu ja kasv. Kui soovid lähemalt kuulda, kuidas värbamisel kasutada emotsionaalset intelligentsust, võta minuga ühendust! ilona@tammistepersonal.ee