Ilmselt on uue inimese otsimine iga juhi jaoks peavalu. Isegi kui töölt lahkuva inimese järgmise sammu üle inimlikku rõõmu tunned – saab põnevama ja paremate tingimustega töö, kui senine, jääb lapsepuhkusele … Vaataks õige sellele olukorrale otsa.
- Oled harjunud selle inimesega töötama
Sa tead, milleks ta on suuteline, milliseid ülesandeid saad talle usaldada ja ka seda, kas ta on töös iseseisev või vajab kontrollimist. Juhina saad tunda end mugavalt ega pea kogemustega töötajate peale kulutama aega ja energiat. Siit tuleneb üks suur oht – pead selle inimese kuulumist Sinu meeskonda loomulikuks. Ta on pärisosa meeskonnast, kindel vajalik lüli ahelast. Juhina pead sa meeles pidama, et see keegi „iseenesest“ mõistetav ootab oma töö kohta tagasisidet, soovib rääkida tulevikuplaanidest, tahab tunda, et sa teda tõesti väärtustad. Tulla selle peale siis, kui lahkumisavaldus laual, on rumalalt hilja. Vahel võib töölt lahkuja olla juhile Õpetaja.
- Ei ole võimalik leida „valmis“ inimest
Kelle iganes Sa palkad, igal juhul pead läbi mõtlema sisseelamisperioodi, planeerima ekstra aega temaga suhtlemiseks ja juhendamiseks. Kui Sinu meeskonda tuleb ka kogemustega inimene, on tal tööharjumused, mis ei pruugi sobituda meeskonna omadega. Olgu selleks näiteks tema ajaplaneerimise, erimeelsuste lahendamise või koostöö viis. Ei maksa võtta loomulikuna, et küll ta ise vaatab ja õpib. See ei pruugi nii minna. Kui ta ka on teinud sarnast tööd, oskab kõike, mida vaja, ei saa ta teada, kuidas käivad asjad Sinu meeskonnas.
- Iga muudatus tekitab meeskonnas pingeid
Kindlasti teab iga kogenud juht, et uus inimene muudab üldist õhkkonda. Kui ka ollakse juba hästi kokku töötanud ja suurepärase teineteise tunnetusega meeskond, lööb uue inimese tulek selle kõikuma. Algul on tore aeg – tema ise püüab ja teised püüavad, kuid ühel hetkel algavad arusaamatused, möödarääkimised, ebakõlad. See on loomulik, kuid samas palju energiat võttev aeg. Just sellesse perioodi on juhil mõistlik planeerida aega oma inimestega vestlemiseks, ühisteks üritusteks, meeskonnakoolituseks. Iseenesest võivad asjad ju paika loksuda, kui just sel ajal mõni teine ei otsusta – mulle aitab … Ja juhina pead hakkama jälle uue inimese otsimisega peale.
Inimeste liikumine on loomulik, sellega puutub kokku iga juht. Mõnedel õnnestub uute inimeste vastuvõtmine paremini – eelkõige sõltub see juhi oskusest juhtida inimeste suhteid ja luua koostöö õhkkonda. Õnneks on see õpitav, kui oskad seda olulisena teadvustada ja suudad õppetunnid oma kasuks tööle panna.
Loe veel:
Töötaja soovib lahkuda – kas veenda teda jääma?
Millised olukorrad võivad personalivalikus tagasilööke põhjustada?