Ütlus, et inimesi edutatakse kuni ebakompetentsuse tasemeni, peab kahjuks päris sageli paika. Tulevad ju juhid ikka parimatest spetsialistidest ning see on ootuspärane karjääri teekond. Julgen soovitada sellistesse otsustesse väga tõsiselt suhtuda. Et ettevõte ei kaotaks väga head spetsialisti ja saab asemele halva juhi. Millele siis enne juhi koha pakkumist spetsialistile tähelepanu pöörata?
Kas ta on kujunenud meeskonna liidriks?
Liidriks kujunevad meeskonnas need, kes lisaks valdkonna teadmistele suudavad oma ideid veenvalt esitada. Neil on selleks piisavalt enesekindlust ja julgust. Nad on oma seiskohad läbi mõelnud, toetuvad argumentidele ja analüüsile, mitte nn „kõhutundele“. Nad argumenteerivad ja kuulavad teiste argumente. Pole oluline, kelle idee „võidab“, vaid et tehakse parim ja ellu viiakse õige otsus. Nad pingutavad meeskonna ühiste eesmärkide nimel mitte iseendale tähelepanu ja tunnustuse saamiseks. Neid sütitab pigem meeskondlik edu kui isiklik kasu. Juhi roll on luua meeskonnale võimalused oma potentsiaali parimal viisil kasutada. Juht annab võimaluse igaühel särada ega vaja ise pidevat tähelepanu ja tunnustamist.
Kas ta tuleb toime erimeelsustega?
Juhina on paratamatu, et pead suutma erinevate arvamustega arvestades meeskonna ühes suunas liikuma saada. Selleks on vaja oskust erinevaid osapooli kuulata nii, et kuuled ning saad aru ka nende käitumise peidetud motiividest – mitte alati pole need õilsad, juhil on vaja oskust seda märgata. Siin on väga oluline oskus mõista ja kontrollida iseenda emotsioone, alles seejärel saad juhtida teiste emotsioone. Potentsiaalne juht suudab end keerulistes hetkedes tasakaalus hoida. Elame pidevate muutuste ajastul. Sel põhjusel sobib juhiks see, kes on valmis ise muudatusi algatama ja suudab nende vajalikkuses ka teisi sütitada. Ta saab aru, et iga muudatus toob kaasa vastupanu, see on inimeste loomupärane „minakaitse“. Kõik see on juba spetsialisti tööd tehes ju näha.
Kui aga potentsiaalne juht on ebastabiilne ja pingeid raskesti taluv, on see kindlasti üks ohumärk, mida tuleb väga tõsiselt silmas pidada. Juhi rolliga kaasneb paratamatult see, et aeg ajalt tuleb kriitikaga toime tulla, vahendada meeskonnaliikmete erimeelsusi või konflikte. See kõik nõuab juhilt iseendaga head läbisaamist ja oskust tasakaalu hoida.
Oskab ta näha suurt pilti?
Spetsialist vaatab oma konkreetset töölõiku ja sellest enamasti piisab. Juhina on vaja mõista iga meeskonnaliikme rolli ühise eesmärgi saavutamisel. Veelgi enam – kuidas meie meeskonna saavutus mõjutab teisi ettevõtte meeskondi ning ettevõtet tervikuna? Kontseptuaalne mõtlemine aitab juhil hoida fookust olulistel teemadel ja seada prioriteete. Juhi töölauale tuleb palju erinevaid teemasid – on vaja tarkust valida õiged prioriteedid ning jarjekindlust nende elluviimisel. Ning oskust seda nii meeskonnale kui enda juhile põhjendada.
Edutamist kaaludes julgustan tellima välist hindamist. Abi on kindlasti professionaalsetest testidest ning fokusseeritud intervjuust, mille abil on võimalik edukust hästi prognoosida.