Mina kaitsemehhanismid – tasub teada

On ju tuttav olukord – keegi survestab sind teatud viisil käituma. Sa saad aru, et see, mida sinult oodatakse, on kõik väga õige ja mõistlik, kuid on sisemine tõrge teise tahtmise järgi teha? Mida tugevam on väline surve, seda suurem on sisemine tõrge – nagu füüsikas!

Miks minakaitse meile vajalik on?

  • Kui ma igaühe arvamuse järgi teen, siis olen nagu tuulelipp. Ma kaotan end täiesti ära. Seda juhtub päris tihti inimestega, kes soovivad kõikidele meele järgi olla ega julge mõeldagi sellele, mida ma siis ise tähtsaks pean ja oma elult soovin.
  • Kui mulle on teatud seisukohad omased ja ma neid ka välja ütlen ning vajadusel kaitsen, teavad ka teised, millega nad peavad arvestama. Iseendaks jäädes annan teistele võimaluse õppida mind tundma ja minuga arvestama. Kui pidevalt oma seisukohti muuta, tekitab see teistes segadust.

Mõned kaitsed on toetavad:

  • Ebameeldivast rollist või tegevusest loobumine

Kui ei meeldi teistele ülesandeid anda ja nende täitmist kontrollida, on õige juhi rollist loobuda. Juht peab toime tulema lisaks enda tunnetele ka alluvate tunnete juhtimisega. Kui see ei sobi, ei pea seda tegema. Pigem üks tugev spetsialist kui ebaõnnestunud juht.

  • Väljatõrjumine

Pinget või rahutust tekitava impulsi välja surumine teadvusest – inimene unustab ära tema jaoks ebameeldivad teated, sündmused, vastumeelsed rollikohustused. Mina tean endast – kui midagi kriibib hinge, vajan ma 2-3 päeva, et see endast välja saada. Et enam poleks rõhuvat tunnet. Ka tean ma, et sageli vajan selleks inimest, kellega neist asjust rääkida. On neid, kes peavad ebameeldivad asjad enda peas selgeks mõtlema. Oluline on, et teaksid, kuidas endaga toime tuled ja seda vajadusel teadlikult kasutaksid.

Mõned võivad olla toetavad, aga ka kahjulikud:

  • Kompensatsioon on püüd jagu saada oma puudustest. See algab siis, kui inimene mõne oma puuduse tõttu alaväärsust tunneb. Kõik on hästi, kui hakkad oma puudustega toimetulekuks midagi endas arendama, muudad oma harjumusi või tõekspidamisi ( et olla paremas füüsilises vormis, alustad treeningutega; et tulla toime suure kehakaaluga hakkad teadlikult toituma ), kuid sellega on lihtne üle pingutada (tervisespordi asemel tulemustele orienteeritud võistlussport, mis terviseprobleemideni viib; kehakaalu kontrollimiseks näljutamine, jne.). Hoopis kehv on kompensatsioon siis, kui oma nõrkusi hakatakse kompenseerima kas teiste maha tegemisega, (miks muidu mõned teistest armastavad halba rääkida – et end paremana näidata) või ebatervislike eluviisidega (et olla mehelikum hakkavad noormehed suitsetama – sellega tulevad nad toime, see on lihtne viis olla päris „meestele“ sarnasem).


On neid, mis pärsivad meie kohanemist muutuvate olukordadega ja võtavad võimaluse enesearendamiseks:

  • Eitamine – kui häirivalt mõjuvad asjad meie mälust ise ei kao, siis eitame nende tähtsust või ütleme, et neid pole olemas. Mõnikord hakkame nende mitteolemasolusse isegi uskuma. Kui ma millegagi hakkama ei saa, ütlen, et seda polegi vaja ja loobun enda arendamisest. Vahel on vaja mugavustsoonist end ise välja lükata, et eluga/elus edasi liikuda.
  • Ülekandmine ehk projektsioon on katse salata maha alateadvuses leiduvad kuid teadlikule “minale” vastuvõetamatud omadused või vajadused, kleepides neid külge teistele inimestele. Klassika on oma saamatust teiste arvele kirjutada, kui ise hakkama ei saa, on teised süüdi. Minu ebaõnnestumise põhjused on alati väljaspool mind. Just sellist mina kaitsemehhanismi kohtame me tööintervjuudel sageli.

Minakaitsest ei pea loobuma. Psühholoogiline kaitse on üks põhilisi psüühika tööprintsiipe ja sellest polegi võimalik päriselt loobuda. Kaitse mõistlik kasutamine on tegelikult sageli vajalik psüühilise tasakaalu hoidmiseks. Oluline on kaitsevõtteid teadvustada, neid iseenda käitumises ära tunda ja õppida kaitset teadlikult reguleerima. See annab ka võimaluse teiste käitumise tagamaid mõista.

 

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Kodulehe tammistepersonal.ee isikuandmete vastutav töötleja on Tammiste Personalibüroo OÜ (registrikood 10443655) asukohaga Rüütli tn 38, Pärnu linn, Pärnu maakond 80011, tel 56 988 100 ja e-kiri info@tammistepersonal.ee.

MILLISEID ISIKUANDMEID TÖÖDELDAKSE

  • nimi, ettevõtte nimi, telefoninumber ja e-posti aadress;
  • lisanduvad saadetud sõnumid.

MIS EESMÄRGIL ISIKUANDMEID TÖÖDELDAKSE

Isikuandmeid kasutatakse kliendi päringute haldamiseks.
Isikuandmeid nagu e-post, telefoni nr, kliendi nimi, töödeldakse selleks, et lahendada teenuste osutamise seonduvaid küsimusi.
Kodulehe kasutaja IP-aadressi või teisi võrguidentifikaatoreid töödeldakse kodulehe kui infoühiskonna teenuse osutamiseks ning veebikasutusstatistika tegemiseks.

ÕIGUSLIK ALUS

Isikuandmete töötlemine toimub kliendiga sõlmitud lepingu täitmise eesmärgil.
Isikuandmete töötlemine toimub juriidilise kohustuse täitmiseks (nt raamatupidamine ja tarbijavaidluste lahendamine).

VASTUVÕTJAD, KELLELE ISIKUANDMED EDASTATAKSE

Isikuandmed edastatakse kodulehe klienditoele päringute haldamiseks.
Isikuandmeid võidakse edastada infotehnoloogia teenuste pakkujatele, kui see on vajalik kodulehe funktsionaalsuse või andmemajutuse tagamiseks.

TURVALISUS JA ANDMETELE LIGIPÄÄS

Isikuandmeid hoitakse Zone Media (zone.ee) serverites, mis asuvad Euroopa Liidu liikmesriigi või Euroopa Liidu majanduspiirkonnaga liitunud riikide territooriumil. Andmeid võidakse edastada riikidesse, mille andmekaitse taset on Euroopa Komisjon hinnanud piisavaks ning USA ettevõtetele, kes on liitund andmekaitse kilbi (Privacy Shield) raamistikuga.
Juurdepääs isikuandmetele on kodulehe töötajatel, kes saavad isikuandmetega tutvuda selleks, et lahendada kodulehe kasutamisega seonduvaid tehnilisi küsimusi ning osutada klienditoe teenust.

Koduleht rakendab asjakohaseid füüsilisi, organisatsioonilisi ja infotehnilisi turvameetmeid, et kaitsta isikuandmeid juhusliku või ebaseadusliku hävitamise, kaotsimineku, muutmise või loata juurdepääsu ja avalikustamise eest.

ISIKUANDMETEGA TUTVUMINE JA PARANDAMINE, NÕUSOLEKU TAGASIVÕTMINE, KUSTUTAMINE

Isikuandmetega tutvumiseks, nõusoleku tagasi võtmiseks ning andmete kustutamiseks tuleb võtta ühendust e-posti teel info@tammistepersonal.ee. Taotlusele vastatakse mitte hiljem kui kuu aja jooksul ning täpsustakse andmete kustutamise perioodi.

VAIDLUSTE LAHENDAMINE

Isikuandmete töötlemisega seotud küsimused saata e-kirjana info@tammistepersonal.ee. Järelevalveasutus on Eesti Andmekaitse Inspektsioon (info@aki.ee).