Meie elu on kolinud internetti. Nii on ka viimase aja värbamised toimunud veebi teel. Oleme kogenud – see on väga mugav ning hoiab oluliselt kokku mõlema osapoole aega. Seepärast oleme kindlad – see jääb ka peale Covidi seljatamist nii – esmased valikud tehakse veebisuhtluses. Muidugi jääb siis puudu silmast-silma kohtumise personaalsusest. Seda olulisem on teadvustada nüansse, mis kandideerimist mõjutavad.
Oluline on teadvustada – esmamulje, mis inimesest tekib, on väga tugeva mõjuga. Kas nüüd just esimesed 30 sekundit määravad, kuid esimese 5 minutiga võib langeda esmane otsus – kas pakute tööandjale huvi või mitte. Veebisuhtluses on tööandjal lihtsam ka intervjuud kiiremini lõpetada. Kui oled kandidaadi kontorisse kohtumisele kutsunud, siis on imelik 5-10 minuti pärast head aega öelda. Siis püütakse vestlust „elus“ hoida, et olla viisakas. Kuid internetis on lihtsam kõne lõpetada.
Seepärast – kui tõesti soovid edukalt kandideerida, mõtle läbi kõik need pisiasjad, mis ekraanilt näha võivad olla!
Esmamulje – tervitus, sinu välimus ja taust.
Sinu tervitus peaks väljendama kohtumise rõõmu – et saad võimaluse end potentsiaalsele tööandjale tutvustada. Vaata silma, ole 100% kohal! Algul on asjakohane small talk – tänu võimaluse eest end tutvustada, oma huvi väljendamine töökoha vastu ja sõnades välja öeldud kindel soov seda tööd saada. Sageli on üheks esmaseks kandidaadi sobivuse kaalukeeleks – kuivõrd motiveeritud on kandidaat? Kas ta on tööturul „šoppamas“, oma tööjõu väärtust kindlaks tegemas või on kindel soov seda tööd saada? Kandidaadi tõsine huvi töökoha vastu suurendab ka tööandja huvi kandidaadi vastu.
Veebiintervjuule tule täpselt sellises riietuses kui läheksid tööandja kontorisse. Kui ka oled kodukontoris, siis hommikumantlis arvuti taha tööintervjuule tulek on piinlik. Kahjuks olen seda näinud ja kogenud, kuivõrd see segab keskendumast kandidaadi kompetentsidele, kogemustele, tema sobivusele antud ametikohale. Tõsi küll, parfüümi teisel pool ekraani ei tunne, küll aga hoolitsetud välimust.
Tänapäeval pole enam haruldus, et oma välimust ilusüstide ja – lõikustega sätitakse. Üha enam näeme ebaloomulikult suurte huultega naisi – läbi ekraani on see eriti võõrastav. Kui oled tööd otsimas, siis arvesta teatud konservatiivsusega tööandjate poolelt ja ära vahetult enne tööintervjuusid end liiga üles tuuni. Mida loomulikum oled, seda enamatele inimestele jääb sinust hea esmamulje.
Selleks, et sinuga oleks mugav rääkida, säti oma seljatagune võimalikult neutraalseks või hägusta taust. Vaata korraks üle õla ja sa näed seda, mida teisel pool ekraanigi nähakse. Usu, nööril rippuv pesu sinu selja taga võib rääkida küll puhtusearmastusest, kuid ei mõju kuigi sobivana. Ka võiksid valguse nii sättida, et sinu nägu poleks varjus, vaid mõnus naeratus ikka hästi nähtav.
Tööintervjuu pea vaikuses
Lepi tööintervjuu kokku ajaks, mil kodus on vaikus. Kui sinu pere on kodus, siis anna neile teada, et oled hõivatud ja palu end mitte segada. Saame aru – see on keeruline, kui väiksed lapsed ringi jooksevad. Kui kuidagi teisti ei saa, siis anna kohe vestluse algul teada, et pere on kodus ja laps võib vestlusse sekkuda. Kui see aga juhtub, siis jälgi oma häält, kuidas last ära ajad! Kuna tööintervjuu on ikka veidi pinget tekitav, võib ärevuse foonil lastele kurjalt põrutamine kergelt tulla. Oleme näinud, kuidas see lapse nutma ajab ja see ärritab vanemat veelgi … Mina olen paaril korral kõne katkestanud ja leppinud kokku – jätkame siis, kui ta saab rahulikult vestlusele keskenduda.
Vahel on veebivestluste kaaslasteks ka lemmikloomad. Nendega käitutakse leebemalt kui lastega ja vahel nad jäävadki helendavat ekraani silmitsema, ise mõnusalt peremehe süles olles.
Kui oled tööarvuti taga, siis sekkuvad sinu aega ka töökaaslased. Tulevad e-kirjad, sõnumid. Väga kummaline on rääkida inimesega, kes samal ajal meilile vastab. Uskuge – läbi ekraani on väga hästi aru saada, kus on sinu mõte ja kuhu vaatavad silmad. Pigem anna sellest kohe teada, et pead ilmtingimata kohe kirjale vastama, selle asemel, et püüda kiri vaikselt jutu kõrval valmis kirjutada ja ära saata. Taaskord – tööandja teeb sinu sobivuse kohta järeldusi mitte ainult selle põhjal, mida ta kuuleb, vaid ka selle põhjal, mida ta näeb ja tajub.
Testi täida vaikuses ja mugavate töövahenditega
Meie teeme vaimse võimekuse teste nii, et testitäitja saab testi lingi ja kokkulepitud ajal on ta arvuti taga ja lülitab sisse kaamera. Nii saame kindlad olla, et ta ikka ise ülesandeid lahendab. Nii mõnelgi on testi täitmine ebaõnnestunud peamiselt kahel põhjusel.
Testi täitmiseks ei sobi lärmakas rahvarohke kohvik – seal on sinu keskendumine raskendatud, ka võib teeindaja või mõni tuttav juurde astuda. Loomulikult ei saa siis testitulemus olla hea, kui osa aega muude asjadega tegeled. Kinnitame aju uurijate seisukohta – inimene saab teha ühte asja korraga!
Testi täitmisel kasuta oma tavapäraseid mugavaid töövahendeid – kui oled harjunud hiirt kasutama, siis tee seda kindlasti ka testi täitmise ajal. Iga liigne tegevus viib ülesannetelt tähelepanu kõrvale ja võtab sinult väärtuslikku aega.
Kohtumiseni tööintervjuudel läbi arvutiekraani!
Loe veel:
Kuidas töö otsimisel edukas olla?
Kuidas videointervjuul õnnestuda?