Oma viimastes kirjatükkides olen käsitlenud juhtide emotsionaalset intelligentsust (EI) ja selle hindamise olulisust. See on teema, mis juhtide, meeskondade ja ettevõtete tulemuslikkusele üha rohkem mõju avaldab.
Enam ammu ei ole edukad juhid vaid oma valdkonna tippeksperdid, vaid inimesed, kes innustavad, liidavad, motiveerivad läbi teadliku enesejuhtimise oma meeskonnad edule.
Küll aga olen saanud juhtidelt ka küsimust: „Mida siis ikkagi edasi teha, kui olen enda kohta emotsionaalse intelligentsuse hindamise tulemused saanud?“.
Personalivaldkonna inimesed teavad, kui palju on turul tööriistu, millega on võimalik hinnata inimese erinevaid isikuomadusi, võimeid, vajadusi, käitumisstiili jne. Küll aga on oluline läbi mõelda, mida nende hindamistööriistade kasutamise tulemusel saadud informatsiooniga edasi teha.
Hindamist lihtsalt hindamise pärast ei ole mõtet teha.
Juhid, kes on valmis panustama iseenda arenguteekonda soovivad tavapäraselt päriselt mõista – mida ma nüüd edasi tegema pean, et olla oma meeskonnale juht, kes päriselt muutust loob?
JÄRGNEVALT MÕNED PRAKTILISED SOOVITUSED JA KASULIKUD NIPID, KUIDAS SAAD JUHINA ARENDADA ENDA EMOTSIONAALSE INTELLIGENTSUSE (EI) KOMPETENTSE *:
ENESETEADLIKKUS – teadlikkus sellest, millist käitumist sa väljendad, teadlikkus oma tugevustest ja nõrkustest ning nende mõjust teistele.
- Küsi kolleegidelt endale tagasisidet. Ole valmis seda vastu võtma.
- Hinda, kuidas ja kui hästi sa võrreldes teistega ennast väljendad.
- Õpi tundma enda tavapäraseid mõtteviise, tundeid ja käitumist läbi enesereflektsiooni, oma väärtuste teadvustamise, käitumisviisi analüüsi (DiSC profiili abil näiteks).
TEADLIKKUS TEISTEST – teiste inimeste märkamine ja teadvustamine, teiste väärtustamise väljendamine ning oma käitumise kohandamine nii, et see sobituks teistega.
- Õpi tundma oma kolleege – mida nad naudivad, mis on neile keeruline, millised on nende väärtused ja põhimõtted, mida ootavad koostöös jne. Juhi 1:1 jutuajamised, teambuildingu üritused, meeskonna koolitused on selleks hea võimalus.
- Märka teise inimese tundeid, reaktsioone. Ole uudishimulik – küsi ja soovi teada saada tema mõtteid, tundeid.
- Pea otsustamisel oma meeskonnaliikmetega nõu.
AUTENTSUS – enese väljendamine avatult ja ehedalt, lubadustest kinnipidamine ja autentse käitumise julgustamine meeskonnas.
- Selleks, et ennast täpsemalt ja sõnaosavamalt väljendada, võid vajada oma mõtete kirjapanemist. Tagasiside andmisel on oluline olla endaga kontaktis, läbi mõelda, millisel viisil soovid päriselt tagasisidet anda ja kuidas olla mõjus.
- Mõtle ajale, kohale ja olukorrale, milles viibid ning vali neile sobiv käitumisviis.
- Ole oma tunnete väljendamisel avatud ja haavatav. Nii saad meeskonnaga parema kontakti ning julgustad ka neid olema haavatavad. See omakorda kasvatab usaldust ja vastastikkust mõistmist.
TUNNETEGA ARVESTAMINE OTSUSTAMISEL – kuivõrd arvestad tunnetes sisalduvat infot otsustamisel ja kuidas kombineerid seda infot muu infoga.
- Tee kindlaks kõik tehnilised ja ratsionaalsed andmed, faktid, mis on seotud tehtava otsusega.
- Teadvusta otsusega seotud iseenda tundeid ja seisukohti.
- Mõtle, keda see konkreetne otsus või teema mõjutab ning räägi nendega nende tunnetest ja seisukohtadest. Ole valmis kuulama.
ENESEJUHTIMINE – oma meeleolu ja emotsioonide ning ka aja ja käitumise juhtimine. Samuti iseenda pidev arendamine, mis nõuab suurt enesedistsipliini.
- Rakenda kohanemisvõimet arendavaid proaktiivseid tehnikaid. Ole näiteks kehaliselt aktiivne, söö korralikult, piira sotsiaalmeedia kasutamist, tegele enda keha ja vaimu kooskõlla viimisega.
- Kasuta reaktiivseid tehnikaid, näiteks jätke paus tugevaid emotsioone tekitavate sündmuste ja nendele reageerimise vahele.
- Planeeri oma ellu võimalusi arenguteekonnal edasi liikumiseks – koolitused, juhtide enesearenguga seotud pikemad arenguprogrammid jne.
INNUSTAMINE – teiste tulemusliku käitumise soodustamine, lahendades probleeme ning soosides, tunnustades ja toetades teiste tööd.
- Arenda oma juhendamisoskusi ja küsi oma inimestelt, mida teie saaksite teha, et neid paremini toetada ja juhendada.
- Aita oma inimestel mõista nende isiklikke eesmärke ja panust meeskonnas.
- Paku edasiviivat tagasisidet ja loo oma meeskonnas tagasiside andmise kultuur.
Eneseteadlikkus on mõjusa suhtlemise alus. Kui soovid olla mõjus juht, kes on oma meeskonnale innustavaks liidriks, siis võivad eeltoodud nipid sulle päriselt kasulikud olla.
Kui soovid veelgi teadlikumalt iseenda arenguteekonda panustada, siis soovitan kaaluda enda emotsionaalse intelligentsuse (EI) hindamine planeerida. See on protsess, kuhu saad kaasata oma tiimi olulised liikmed ning saada iseenda käitumisele tagasiside, mis päriselt annab tõuke enesearengule.
Tammiste Personalibüroo on Eestis ainuke EI hindamise meetodite ametlik esindaja. Kui soovid oma meeskonna arenguteekonnal seda teadmist rakendada, siis võta minuga ühendust kadi@tammistepersonal.ee
*Tuginen Genos Internationali poolt loodud emotsionaalse intelligentsuse mudeli kompetentsidele.