fbpx
tammmiste, värbamine, koolitus

Kuidas jõuda südamelähedase tööni?

Oled otsustanud leida uue töö, võib-olla lisanud oma andmed mõnda Talendipanka või alustanud oma CV loomist. Jagan mõtteid, millist eeltööd teha ning kuidas koostada oma CVd, et pääseda vestlusele.  

Alustada tuleks endas selguse loomisest – visioonist sulle sobivaimast tööst. Kui kujutled end aasta pärast rahuloleva ja tasakaalus olevana, siis millise töö tegemisel sa seda saavutad? Mis annab sulle rahulolu tööga? Kui oluline on sinu jaoks tööalane edukus, kui palju oled valmis pingutama või soovid hoopis „mugavustööd“? Oled sa edukam spetsialistina või juhina? Kas protsesside või inimeste juhina? Milliste ülesannetega soovid tegeleda ja milline vastutus on sulle jõukohane? Millises organisatsioonis soovid töötada? Kui palju soovid teenida? Miks peaks tööandja sulle just sellise summa maksma – millist väärtust sa ettevõttele suudad luua?

Need on keerulised, kuid väga olulised küsimused. Kui tead, kuhu oled teel, oskad ka õigeid samme astuda.

Loo selline CV, mis toob välja sinu tõelised tugevused ja oskused! Näita potentsiaalsele tööandjale oma kompetentsust ja sobivust antud ametikohale. Seepärast ei ole mõtet ühte ja sama CVd erinevatele ametikohtadele kandideerimisel saata. Palju on inimesi, kes sobivad erinevatele positsioonidele. Too kindlasti välja need oskused ja kogemused, mis aitavad tööandjal eelvalikut teha ja annavad sulle võimaluse pääseda tööintervjuule.

Näiteks: töötad praegu tootmisjuhina ja kandideerid ostujuhi ametikohale. Kindlasti kirjuta põhjendus – miks on ostujuhi töö sulle sobiv. Erinevates ette-võtetes on töö erinevalt korraldatud. Mõnes ettevõttes vastutab tootmisjuht lisaks igapäevasele tootmise korraldamisele ka materjali sisseostu, masinate korrashoiu, kvaliteedijuhtimise kui ka tootmise planeerimise eest. Teises ettevõttes on eraldi tööl ostujuht, tehnikajuht, kvaliteedijuht ja tootmise planeerija. Kui oled tootmisjuhina ka sisseostuga tegelenud, too see kindlasti oma tööperioodi juures mõne sõnaga välja.

Mida parema ja põhjalikuma info sa endast potentsiaalsele tööandjale annad, seda suurem on tõenäosus sobiv töö leida.

Seepärast soovitan kirjutada ka kaaskiri. Selles too eraldi välja oma oskused, kogemused, eesmärgid mis seostuvad pakutava tööga. Näiteks „ Tootmisjuhina vastutasin ma nii materjalide kui tehnika varuosade sisseostu eest ja oman selles mitmekülgset kogemust. Töös kasutasin Excelit ja ettevõtte tootmisjuhtimise programmi …“ Kui pakutav töökoht asub sinu kodukohast kaugemal kui 50-70 km, kirjuta kindlasti ka sellest, kuidas planeerid tööl käia. Või soovidki elukohta vahetada?

Kaaskiri kirjuta iga kandideerimise kohta uuesti – iga kord on vaja tööandjale oma sobivus välja tuua. Hiljuti otsisin tootmisettevõttesse laotööle vahetuse-vanemat, kus oli nõutav varasem laotöö kogemus. Kandideerisid klienditeenindajad, poemüüjad, giidid, jne. Huvi pärast võtsin mõnega neist ühendust ja esitasin vaid ühe küsimuse – milline on teie laotöö kogemus? Mitte mingisugune, oli vastus. Tänu millele te pakutava tööga hakkama saate? Ma ei tea, lihtsalt proovisin. Või veelgi halvem – kui sa isegi ei mäleta, kuhu oma CV oled saatnud!

Kui sul töökogemus küll puudub, kuid oled sellel teemal kirjutanud magistritöö või täitnud sarnaseid ülesandeid praktikal olles – kirjuta sellest oma õpingute perioodi juurde. Hiljuti sai mu kolleeg noorelt spetsialistilt vastuse talle saadetud „ei“ kirjale – tegelikult oli see minu magistritöö teema ja ma kirjutasin selle just antud ettevõtte põhjal. Tema CV -s polnud selle kohta sõnagi …

Noore tööturule sisenejana sa ei saagi kogemustele viidata. Saad välja tuua selle, miks see töö selles ettevõttes sulle huvi pakub.

Kui sa näitad potentsiaalsele tööandjale, kuidas sina saad talle kasu tuua, soovib ta sinuga kohtuda. Kui sa kirjutad, mida kõike tööandjalt soovid saada (otsin arenguvõimalust, paindlikku tööaega, sõbralikke töösuhteid, jne.), tekib kõike seda lugedes küsimus – mida sa ise oled valmis enda poolt andma?

Leiad endale õige töö, kui kandideerid läbimõeldult ja suhtud tööpakkumisse lugupidavalt. Pole mõtet oma CV-d saata konkurssidele, mille formaalsetele nõudmistele sa ei vasta. Nii sa sobivat tööd ei leia. Pigem koged frustratsiooni – muudkui saadan oma CV-d, vastuseid ei saa. Lisaks raiskad oma väärtuslikku aega, mida oleks võinud sisukamalt kasutada.

Töö leidmiseks saada oma CV vaid sinna, kuhu on sul suur lootus tööle saada. Säästad personalikonkursi läbiviijat ja iseennast. Kui oled nn „sarikandideerija“, siis võib juhtuda, et värbaja enam sinu kandideerimist tõsiselt ei võta.

Kui oled saanud võimaluse end taas intervjuul tõestada, siis valmistu ka selleks ning müü end enesekindlat ja küsi küsimusi. Näita tööandjale oma sobivust ja tõsist soovi see töö vastu võtta. Tööintervjuul on õige aeg esitada sinu jaoks olulisi küsimusi, et teha pakkumist vastu võttes kaalutud otsus. Kui CV-s on mitmeid lühikesi tööperioode, muudab see sinu tööleidmise keerukamaks. Katseaeg on ettevõttesse ja töösse sisse elamiseks, mitte selleks, et lähen ja vaatan kas mulle meeldib. Selles tuleb ikka enne veenduda – kasvõi lisakohtumisi paludes. Kui tööandja on sinust huvitatud, siis sinu põhjalikkus avaldab kindlasti positiivset muljet!

Olgu siinkohal näiteks üks hiljutine konkreetne lugu. Meie konkursil kandideerinu oli töötanud alla 10 aasta suures korporatsiooni pearaamatupidajana, siis 10 kuud väiksemas ettevõttes, siis järgmised 10 uues kohas. CV-st oli näha, et kandideerimise ajal ta kusagil tööl polnud.

Kuna kogemus oli tegelikult meie kliendi jaoks igati sobiv, kutsus meie värbamis-partner ta skype intervjuule. Kogu vestluse aja tegeles ta mingi muu asjaga, sest pilk oli suunatud teisele ekraanile ja muudkui trükkis. Värbamispartner uuris, millega ta tegeleb ja pakkus sobivamat vestluse aega. Vastuseks kuulis, et kandidaadil on on juba uus töökoht ja praegu on katseaeg. Kuid see pole ikka see õige ja seega vaatab edasi. Meilt sai ta „ei“ kirja. Me ei saa soovitada kliendile uut töötajat, kui kahtleme tema suutlikkuses teha läbimõeldud otsuseid.

Kui kandideerid sulle sobivale ametikohale ja oma sobivust tööandjale ka näitad, on suur tõenäosus leida õige ja rahuldust pakkuv töö.


Loe veel:

Veebisuhtlus kandideerimisel
Kuidas töö otsimisel edukas olla?

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

* kohustuslik

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.