fbpx
tammmiste, värbamine, koolitus

Tahan muutuda, aga hakkama ei saa

Kellel iseendale uusaastalubadused antud, kellel arenguvestlustel eesmärgid seatud. On aeg alustada muutuste käänulist teekonda. On vähe neid, kes pidevalt enda arengus edasi julgevad astuda. Ma ei mõtle siin karjääriredelit ülespoole. Pigem isiksuslikku kasvamist. See on kõige alus. Küll siis tulevad ka uued karjääriastmed.

Kui oled mõne eesmärgi seadnud, tasub läbi mõelda, kuivõrd tähtis on selle saavutamine sinu jaoks? Hinda 10-pallilisel skaalal – kui annad alla 7 punkti, siis ilmselt pole see eesmärk sinu jaoks oluline. Räägid, mis sa räägid, tegema sa seda ei hakka. Vaid väga tähtsad eesmärgid on need, mis panevad iseendas ja oma elus muudatusi tegema. Ja ikka sinu jaoks, mitte kellegi teise jaoks ei pea see eesmärk oluline olema.

Kuidas on lood sinu eneseusuga – muutuste alustamiseks on väga oluline usk iseendasse, et saad sellega hakkama. Sisemine ebakindlus võtab ära jõu, mida vajad oma harjumuste muutmiseks. Eneseusk on nagu inimese selgroog – kui tahame inimest murda, kõigutame tema eneseusku, kui tahame jõustada, suurendame tema usku iseendasse ja oma võimesse millegagi hakkama saada. Kui olulised on kõrvalseisja julgustavad ja tunnustavad sõnad!

Kui järjekindel sa oled? Kas alustad suure hooga, aga varsti „jahtud“ maha, leiad vabandused ja sinna see uus suur eesmärk jäigi… Just järjekindlus on see, mille toel liigud edasi. Igal teekonnal ootavad ees tagasilöögid, ebaõnnestumised, pettumused. Kui tähtis eesmärk on silmade ees, siis astud muudkui edasi. Vaatamata kõigele. Ka siin on oluline teiste inimeste kinnitus – pole hullu, ära jäta pooleli, tee lõpuni… Edukad inimesed kogevad oma teel sama palju tagasilööke kui vähem edukad. Erinevus on selles, et nad ei jäta pooleli. Vajadusel muudavad oma tegutsemisstrateegiat, õpivad midagi juurde, kutsuvad kedagi appi. Kuid viivad alustatu lõpuni.

On su tegevusplaan läbi mõeldud? Just see on sageli ebamäärane – mõtle läbi kindlad sammud, pane juurde kuupäevad ja sa liigudki eesmärgile lähemale. Kui suure plaani väiksemateks jagad, ei ole see ka nii hirmutav. Lisaks saad iga vahe-eesmärgi eest ennast kiita. See aga suurendab indu ja tegemise lusti.

Enamus inimesi vajab harjumuste muutmisel või elus muudatuste tegemisel teise tuge. Vahel innustab kõvasti välja öeldud eesmärk sihikindlam olema. Just nendel põhjustel on coaching üha populaarsemaks muutunud. Juhid on tipus üksi, keskastmejuhid sageli õpivad uut rolli ning seetõttu ei soovi oma kõhklusi ettevõttes välja näidata.

Coachingu aluseks on kindel teadmine, et igas inimeses on olemas tahe milleski paremaks saada. Elus on asju, mida pean tegema ja mida tahan teha. Viimast on vaja aidata teadvustada, selgemaks luua ja julgustada selle eesmärgi suunas liikuma.

Coach on tähenduse andja – miks sa seda tahad, teed? Mida see sulle annab?

Kui oled midagi sõnastanud, hakkad seda märkama:

  • Kui oled sihi sõnastanud, hakkad nägema võimalusi
  • Kui oled tegeliku olukorra kirjeldanud, hakkad märkama erinevaid aspekte
  • Kui pead kaaluma valikuvõimalusi, hakkad nägema endas ressurssi
  • Kui teed tegevusplaani, hakkad liikuma eesmärgi suunas.

 

Coachingus hakkad nägema erinevaid võimalusi, tegema muutuste suunas jõukohaseid samme, läbi edu suureneb ka enesekindlus ja sisemine motivatsioon.

 

Loe veel:
Meie mõttetud võitlused
Noore juhi teekond algab iseenda mõistmisest
Kas uus juht suudab muudatusi ellu viia?

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

* kohustuslik

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.