fbpx

20 aastat kogemusi ettevõtjana ja ettevõttena

Tammiste Personalibüroo ei saanud algust väga heast ja läbimõeldud äriplaanist. Ka mitte kindlast veendumusest, et sellel ettevõttel saab olema nii pikk ja edukas kasvamise lugu ja et mina nii pika aja jooksul juhi tööga hakkama saan. Võin öelda – kui oleksin kõiki väljakutseid ette teadnud, siis ehk poleks julgenud alustada …

Tammiste Personalibüroo algas minu töötuse staatusest ja hea sõbra toetusest ja julgustusest. Kui tema juba uskus, et saan hakkama, küllap võin siis ikka proovida – mõtlesin siis. Ei mõelnud ma ise 20 aastat tagasi, mida see siiski minult nõuab ja milline võib olla see hind, mida oma ettevõtte eest maksan.

Nüüd, olles sageli personalikonkurssidel juhtide valija, mõtlen palju sellest, kellest saab juht ja kellest mitte. Kunagi ei saa inimese kohta lõplikku sõna öelda – elu on täis üllatusi. Kuid on siiski päris palju isiksusest tulenevat, mille põhjal on edu võimalik prognoosida.

Ettevõtjal peab olema suur saavutusvajadus – tahe midagi korda saata, ise oma elu suunata ja olla otsustaja. Need inimesed ei lepi keskmisega, vaid pürgivad maksimaalse tulemuse poole. Nad on valmis kaugemate eesmärkide saavutamise nimel loobuma turvalisest ja mugavast elust, muretust olemisest. Enese proovilepanek on nende jaoks väga tähtis. On tõsi – pere toetus ja mõistmine on selles hädavajalikud …

Ettevõtjaks on loodud inimene, kellele meeldib olla hõivatud ja kes naudib tööd just siis kõige enam, kui on palju teha. Ta ei kannata niisama istumist. Seejuures naudib ta, kui töös on võitluslikkuse moment – tahe olla teistest parem peab kusagil sügavas hinges sees olema. Kui ta on kellegi alluvuses tööl, võib ta olla päris „tüütu“ alluv – ikka tuleb uute ideede ja mõtetega, ikka näeb võimalusi midagi paremini teha. Paigalseis on talumatu, elus peab kogu aeg edasi liikuma – nii mõtleb ettevõtjaks loodud inimene. Kui kolleegidega jõulu ajal meie büroo ajalugu meenutasime, ütles hea kolleeg: „ Sirje, sa pole mitte kunagi mõelnud alla anda, loobuda, pooleli jätta. Mis tahes keerukad ajad on olnud. Alati on mõtteviis – kuidas edasi minna?“

Kõige selle juures on vajalik teatud riskivalmidus – äris oled pidevas määramatuses. Ega äriplaanidesse oska keegi sisse kirjutada turul toimuvat – mida teevad konkurendid, kuidas toimib maailma majandus, milline on pankade laenupoliitika või kuna tuleb pandeemia. Nii et vaid väga heast ideest ja täiuslikust äriplaanist tegelikult ei piisa. Selle viib ellu inimene, kes tuleb toime stressiga ja suudab taluda ka kriitikat. Kui keegi teine ei kritiseeri, siis head tegijat kiruvad konkurendid ja kõva käega juhti alluvad. Lihtsalt ise pead teadma, milleks oled suuteline ja muu pead suutma kõrvale jätta.

Minul õnneks pole alluvaid, on head kolleegid, kes kõik on saanud mõttekaaslasteks ja partneriteks. Oleme omavahel kokku leppinud, et kõiki ideid ja nõuandeid me jagame. Kõik erimeelsused ja probleemid räägime lahti kohe, kui need tekivad. Nii oleme ühiselt loonud mõnusa tööõhkkonna, mille tunnevad ära nii kliendid kui kandidaadid. Nii on meile öeldud.

Päris keeruline on olla ettevõtja sügava empaatia tunde ja kõrge hoolivusega inimesel – südamega elades võtad palju südamesse, ega see tervisele head tee. Just õige tasakaalupunkti leidmine on ettevõtjaks olemise juures kõige keerulisem. Kui annad oma ettevõttesse kõik, mis Sul on anda, on ettevõte kindlasti edukas – pühendumine toob ikka tulemusi. Kuid selle juures võib elamata jääda see elu, mis nii palju inimlikku rõõmu pakub – aeg perega, sõpradega, teater, hobid, puhkus.

Kui kõik töötajad teevad oma tööd pühendumisega, kasvab see võimsaks sünergiaks. Üksteise tugi, õlatunne, „meie“ on olulisem kui „mina“ – nii oleme need aastad teineteist hoidnud ja toetanud ning oma kliente teeninud. Nende aastatega on vahetunud tööturul põlvkond, kuid need põhimõtted on jäädavalt hinnas.

Ettevõtja kõrval peab olema tugisammas, kes tagala kindlustab. Nii mõtlen sageli, kui tunnustatakse edukaid ettevõtjaid – samavõrd vajab tunnustamist tema abikaasa, tema pere. Ja ikka on paratamatu see, et pühendudes tööle kaotad elus sõpru, sest neile ei jätku aega. Nii on ka minuga. Kas võtta vastu kutse Rotary klubisse, kas mul on ikka aega golfi mängida – see on prioriteetide küsimus. Ettevõtja prioriteet on tema ettevõte. Eduka ettevõtte töötajate jaoks on nende ettevõte nii oluline, et nad on valmis tegema rohkem kui peab. Rohkem kui klient oskab oodata. Ja pere paneb õla alla.

Õige ettevõtja on loomult uudishimulik, valmis uuega kaasa minema, palju õppima. Ei piisa sellest, kui tead ühte valdkonda ja selles oma äri teed – sa pead oskama oma teenuse/kauba maha müüa, teadma, kuidas toimib optimaalne sisseost, kuidas valida endale häid inimesi, kuidas luua kvaliteedi-süsteem, finantsarvestus ja mis kõik veel. Kui ettevõte on juba piisavalt suur ja iga valdkonna jaoks oled leidnud super head juhid, siis pead oskama selle meeskonna tööle panna. Mis on paljude jaoks veelgi keerulisem kui ise teha.

Meie büroo on siiski nii väike, et kõikide valdkondadega tuleb koos oma kolleegidega ise hakkama saada. Meis on läbi nende aastate olnud palju uudishimu, soovi edasi liikuda, töös paremaks saada. Läbi selle on muutunud professionaalsemaks ka teenused, mida klientidele pakume. Kõik meie värbamispartnerid on igale juhile heaks koostööpartneriks, kes küsib olulisi küsimusi. Et mõista kliendi tegelikke vajadusi, mõista organisatsioonide kasvuvõimalusi. Meie jaoks on väga oluline aidata oma klientide edule kaasa.

Ettevõtjana ei saa püsida ilma pideva enesearendamiseta. Kui lihtne on mõelda – mul pole aega õppida. Olen seda kuulnud mitmelt ettevõtjalt, kellele olen ise koolitust pakkunud. Nüüd on nii mõnegi äri pankrotis või pildilt maas. Enese ja oma töötajate arendamine on ettevõtja jaoks sama tähtis investeering kui kaasaegse tehnoloogia kasutamine. Mitte ükski asi ettevõttes ei toimu ilma pädevate inimesteta!

Ja tegelikult pead veel leidma endas tohutul hulgal järjekindlust, kohusetunnet, tahtejõudu. Vaid nii saavad head ideed ellu viidud. Niisama rääkijaid – et kus teeks ja oleks – neid on ikka. Proovijaid on vähem. Kuid neid, kes oma unistused tõesti ka reaalsusesse viivad, võiks tõesti rohkem olla!

Ettevõtja edu aluseks on palju isikuomadusi – tahtejõud, sihikindlus, suhtlemisoskus, säilenõtkus … Oma äri tundmine peensusteni, et oskaksid kaasa mõelda, et sinu sõnal oleks ettevõttes kaalu.

Ettevõtte edu loovad professionaalsed ja pühendunud inimesed, kes oskavad ka tähistada ja tehtu üle rõõmu tunda. Sel aastal tähistame me 20 tööaastat – ikka järjekindlalt tööd tehes, homme targemana kui täna …

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

* kohustuslik

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.