fbpx

Kõik algab juhist

Praegu on aeg, mil mõeldakse uutele koolitusplaanidele. Päris sageli tõdetakse, et mitte midagi uut koolitajatel pakkuda pole, kõik juba vana tuttav. Nii võib see vahel tõesti tunduda kogemustega juhtidele, kes end juhina juba kümneid aastaid on arendanud.

Kogenud juhi areng

Kui koolitusturg enam mitte millegagi ei üllata, on aeg rohkem endasse vaadata ja mõelda, millised on küsimused praegu minu kui inimese ees. Just isiksuslik kasv on see, mis ei lõppe eales. Leitud vastus viib uue küsimuseni.

Kindlasti võiks juht oma arengule mõeldes valiku teha kas lugemise ja loetu jagamise või siis nende koolituste hulgast, mis keskenduvadki isiksuslikule kasvule. Kui mõelda enesearengut toetavatele koolitustele, siis esimese mõttena tuleb NLP, küllap leiate lisa, kui veidi internetis ringi vaatate või teiste soovitusi kuulate.

Raamatusoovitusi ei anna ma mitte juhtimisõpikute hulgast, kuigi ei saa neid kuidagi alahinnata. Usun, juhid ei võta ühtki juhtimisõpikut mitte õpikuna, pigem ideede varamuna, kust teistmoodi vaadet ja mõttemustrit lugedes võid ootamatult oma ideedele inspiratsiooni leida.

Mina ise olen palju mõtteainet leidnud ilukirjandust lugedes või väga häid sügavaid filme vaadates. On ju enamasti juhi keerukamad küsimused seotud inimeste mõistmise ja juhtimisega. Just ilukirjandus ja filmikunst toovad isiksuste nüansirikkuse välja ja pakuvad lõppematut avastamisrõõmu. Mina küsin aeg-ajalt tuttavatelt lugemissoovitusi, olen seeläbi jõudnud raamatuteni, mida ise poleks osanud kätte võtta.

Kui töötad suuremas ettevõttes, oleks põnev teha nimekiri kolleegide suurimatest lugemiselamustest. Hea, kui saad peale raamatu lugemist oma mõtteid jagada. Üllatud päris kindlasti, kui erinevalt te kirjaniku sõnumit mõistsite ja kui erinevatele asjadele tähelepanu pöörasite.

Nii on ka elus – kõik inimesed kuulevad ja mõistavad sarnast infot erinevalt, selle meelde tuletamine pole kunagi liiast.

Mina loen praegu Khaled Hosseini „Lohejooksjat“ – ja arusaam kultuurierinevustest, traditsioonide ja kombestiku mõjust ei piirdu vaid Afganistaniga. Kui poeg mõistab, et isa pole temaga rahul – kuidas mõjutab see tema isiksust? Ja väga alatule käitumisele leiad põhjenduse. Nii vaatan ma mõnesid inimesi, keda ehk pole seni mõistnud ja suudan mõelda laiemalt, leides teistsuguse lähenemisnurga.

Tulles igapäevatöösse – kuuldes sellest, kuidas kandidaadiga varasemalt on juht käitunud, saab selgeks, miks ta on nii tugevas kaitses. Miks ta ei julge oma mõtteid välja öelda või kardab teiste arvamusi küsida…

Iga juht peaks julgema ja oskama kõigepealt iseendasse vaadata – mis on tema käitumise motiivid, vajadused. Siis tuleb ka teistest arusaamine. Harva saab juht oma meeskonda värvata vaid neid, kes kõiges ootustele vastavad. Pigem peab juht õppima erinevate isiksustega tulemusi saavutama.

Kuna juhi töö on suure vaimse ja emotsionaalse pingega seotud, peaks igaühe nädalasse mahtuma midagi lõõgastavat – jooga, meditatsioon, shindo, vabastav hingamine… Igaühele see, mis talle meeldib. See aitab hoida sisemist tasakaalu, võtta aega maha ja leida kontakti iseendaga. Uued ja värsked mõtted saavad tulla vaid rahuseisundis. Koosolekult koosolekule tormates ei ole aega mõelda, veel vähem on aega loovalt mõelda. Just loovus on see, mida konkurentsitihedas maailmas juurde vajame. See on oskus vaadata olukordadele erineva nurga alt, et leida uudseid lahendusi ja võimalusi. Sama rada astudes edasi ei liigu.

Kui iga juht end isiksusena arendab, areneb ka organisatsioon või meeskond, mida ta juhib.

Arendades noort juhti kasvad ka ise

Kui tunned, et oled juba palju õppinud ja kogenud, ära hoia seda vaid endale. Paku end mentoriks, coachiks või lihtsalt mõttekaaslaseks algajale juhile. Kord nädalas kohtudes ja olulistel teemadel rääkides ei avasta uut ainult noor juht. Koos küsimustele vastuseid otsides leiab kindlasti midagi uut ka kogenud juht. Sageli on parimad õpetajad meie õpilased. Vaid ole avatud, võta noore juhi küsimused vastu, aita tal endal vastuseid leida ja paku kaalumiseks oma mõtteid. Seejuures pea kindlasti silmas, et keegi ei soovi kuulata monoloogi, kuidas on õige teha. Parim õpetaja aitab õpilasel endal vastuseid otsida.

Kui aga tunned, et ei oska noort hästi kuulata, veel vähem temaga kui mõttekaaslasega koos mõelda, on ehk aeg õppida mentoriks või coachiks? Nende koolituste juures on eriti hea see, et saad ka ise olla mentee või coachee. See arendab aga päris kindlasti.

Inimestena oleme alati teel. Sõltumata positsioonist ja kogemusest. Mida rohkem ma tean, seda vähem ma tean. Aina rohkem tekib küsimusi, maailmapilt muutub laiemaks ja värvikamaks. Ning märkad ka halle alasid. Ning see panebki edasi liikuma.

Kui keegi ütleb, et maailmas pole enam mitte midagi uut, tasub tal siiski avatuma pilguga ringi vaadata. Või tuleb temasse suure ettevaatlikkusega suhtuda – kas juht, keda enam mitte miski ei üllata ja kelles puudub uue avastamise rõõm, suudab nii kiiresti muutuvas maailmas juhina edukas olla?

 

Loe veel: 

Kuidas coaching edasi aitab liikuda?
Tahan muutuda, aga hakkama ei saa

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

* kohustuslik

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.