Püha meeskonda luues

Neid ridu innustas mind kirjutama legendaarse korvpallitreeneri Phil Jacksoni raamat „Pühad rõngad“. Phil Jackson juhtis peatreenerina Chicago Bullsi kuus ja Los Angeles Lakersi viis korda NBA meistriks. Tema korvpallifilosoofia on meeskonnatöö käsiraamat. Ta suutis olla geniaalse korvpalluri Michael Jordani jaoks treener, kes õpetas tal, staarkorvpalluril, jagama oma avalikku tähelepanu mängukaaslastega, et meeskond kasvaks ja õitseks. Treener õpetas talle, et rühmareeglid on olulisemad kui üksikisiku kuulsus.

Korvpall on elu metafoor. Nagu elu, on ka korvpall korratu ja ettearvamatu. Külje- ja otsajoonte vahele jääval väljakul mängitakse õhtust õhtusse elumüsteeriumi, kirjutab Phil Jackson oma raamatus.

Ka minu elukäiku on väga palju mõjutanud korvpall ja tipptreenerid, küllap seepärast see raamat mind niiväga paelus. Teadsin mängijana suurepäraselt, et mängu ei võida üks staar vaid suurepärane kokkumäng. Kui omavahel olid pinged, väljendus see ka mängus. Treenerite öeldu töö tegemise ja sihikindluse kohta tuksub senini kuklas, nagu ka arusaam, et väljakut peab kogu meeskond tunnetama. Nii on ka äris – juht üksi ei saavuta midagi. Iga töötaja arusaam oma töö tähendusest ja käitumise mõjust ettevõtte käekäigule loob meeskondliku sünergia.

Nüüd siis killukesi Phil Jacksoni raamatust:

  • Kui meeskonnas on pinged, liituvad uued mängijad tülitseva perega. Nad ei mõista, kelle poole hoida.
  • Järjepidevaks võitmiseks tuleb kõigile võistkonnast – alates tähest kuni varumeestepingi kaheteistkümnenda mängijani – anda oluline roll ja innustada neid olema äärmiselt tähelepanelik kõige suhtes, mis toimub väljakul.
  • Kui meeskonnas sulanduvad individuaalne anne ja terav rühmateadvus, võib see meeskond võita midagi suurt, muutumata tegevuse käigus väikeseks.
  • Edukas meeskond – olgu see NBA meister või rekordeid püstitav müügimeeskond – on vaimne ettevõtmine. See nõuab kõigilt isiklike huvide allutamist suuremale eesmärgile, et tervik kujuneks suuremaks kui üksikosade summa.
  • Rõõm harmoonilisest tegutsemisest motiveerib võimsalt. See pärineb igaühe sügavast sisemusest, mitte mõnelt piki küljejoont sammuvalt raevunud treenerilt, kes karjub roppusi.
  • Omakasupüüdmatus on koostöö hing.
  • Hea meeskond muutub suurepäraseks, kui selle liikmed usaldavad üksteist piisavalt, et allutada „mina“ „meiele“.

 

Juba 70-ndatel rääkis ta kohalolekust, täielikust keskendumisest, õigest hingamisest. Tema meeskond mediteeris ühiselt enne mängu, et täielikult keskenduda. Need teemad on viimastel aastatel jõudnud üha enam ka meieni – vaid vaimselt keskendudes ja tasakaalus olles suudame me olla tulemuslikud.

Miks sai Phil Jacksonist hea treener? Raamatu eessõnas mõtestab senaator Bill Bradley seda nii: „Ta oskas analüüsida nii mängijaid kui mängu. Ta pühendus õppimisele, õpetamisele ja tegutsemisele. Ta mõistis, et võitmine eeldas millegi väikese loovutamist iseendast, nii et meeskond võiks kasu lõigata. … ta mõistis, et võitmiseks peab olema tegutsemisstrateegia nii väljakul kui ka väljaspool seda …“

Sama võiks olla ka heaks juhiks saamise ja olemise algoritm?

Loe lisaks:

Noore juhi teekond algab iseenda mõistmisest

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Kodulehe tammistepersonal.ee isikuandmete vastutav töötleja on Tammiste Personalibüroo OÜ (registrikood 10443655) asukohaga Rüütli tn 38 Pärnu linn, Pärnu maakond 80011, tel 56 988 100 ja e-kiri info@tammistepersonal.ee.

MILLISEID ISIKUANDMEID TÖÖDELDAKSE

  • nimi, ettevõtte nimi, telefoninumber ja e-posti aadress;
  • lisanduvad saadetud sõnumid.

MIS EESMÄRGIL ISIKUANDMEID TÖÖDELDAKSE

Isikuandmeid kasutatakse kliendi päringute haldamiseks.
Isikuandmeid nagu e-post, telefoni nr, kliendi nimi, töödeldakse selleks, et lahendada teenuste osutamise seonduvaid küsimusi.
Kodulehe kasutaja IP-aadressi või teisi võrguidentifikaatoreid töödeldakse kodulehe kui infoühiskonna teenuse osutamiseks ning veebikasutusstatistika tegemiseks.

ÕIGUSLIK ALUS

Isikuandmete töötlemine toimub kliendiga sõlmitud lepingu täitmise eesmärgil.
Isikuandmete töötlemine toimub juriidilise kohustuse täitmiseks (nt raamatupidamine ja tarbijavaidluste lahendamine).

VASTUVÕTJAD, KELLELE ISIKUANDMED EDASTATAKSE

Isikuandmed edastatakse kodulehe klienditoele päringute haldamiseks.
Isikuandmeid võidakse edastada infotehnoloogia teenuste pakkujatele, kui see on vajalik kodulehe funktsionaalsuse või andmemajutuse tagamiseks.

TURVALISUS JA ANDMETELE LIGIPÄÄS

Isikuandmeid hoitakse Zone Media (zone.ee) serverites, mis asuvad Euroopa Liidu liikmesriigi või Euroopa Liidu majanduspiirkonnaga liitunud riikide territooriumil. Andmeid võidakse edastada riikidesse, mille andmekaitse taset on Euroopa Komisjon hinnanud piisavaks ning USA ettevõtetele, kes on liitund andmekaitse kilbi (Privacy Shield) raamistikuga.
Juurdepääs isikuandmetele on kodulehe töötajatel, kes saavad isikuandmetega tutvuda selleks, et lahendada kodulehe kasutamisega seonduvaid tehnilisi küsimusi ning osutada klienditoe teenust.

Koduleht rakendab asjakohaseid füüsilisi, organisatsioonilisi ja infotehnilisi turvameetmeid, et kaitsta isikuandmeid juhusliku või ebaseadusliku hävitamise, kaotsimineku, muutmise või loata juurdepääsu ja avalikustamise eest.

ISIKUANDMETEGA TUTVUMINE JA PARANDAMINE, NÕUSOLEKU TAGASIVÕTMINE, KUSTUTAMINE

Isikuandmetega tutvumiseks, nõusoleku tagasi võtmiseks ning andmete kustutamiseks tuleb võtta ühendust e-posti teel info@tammistepersonal.ee. Taotlusele vastatakse mitte hiljem kui kuu aja jooksul ning täpsustakse andmete kustutamise perioodi.

VAIDLUSTE LAHENDAMINE

Isikuandmete töötlemisega seotud küsimused saata e-kirjana info@tammistepersonal.ee. Järelevalveasutus on Eesti Andmekaitse Inspektsioon (info@aki.ee).