Karjäärivalikud mõjutavad eluteed

Mis on üldse karjäär? Millal on õige aeg mõelda karjäärile? On aeg, mil paljud mõtlevad uuele karjäärile. Lapsed valivad kooli, kuhu minna õppima – milline suund valida? Tööturul on palju koondamisi ja suuri muudatusi – paljud peavad tõsiselt kaaluma karjäärimuutust. Karjääricoachingu õpingud on andnud mulle võimaluse mõista kärjäärivaliku olulisi tõdesid ja inimese võimalusi teadlikult oma karjääri juhtida. Konsultandina olen kokku puutunud täiskasvanutega, kes on teelahkmel, kus nad vajavad teekaaslast, et järgmine samm ära otsustada.

Õpingud ja kohtumised erinevate inimestega on süvendanud minus usku sellesse, et karjääri planeerimine on üks osa kogu elu planeerimisest ning elus võib olla mitu karjääri. Ideaalis võiks elu planeerimine alata üsna varajases eas (algselt vanemate abiga) ja kesta, kuni selle elu peatükk on sulgunud. Läbi teadliku liikumise on tulemus kordades kvaliteetsem ja rohkem rahuldust pakkuvam, kui sihitult ringi uidates. Mõistagi ei oska me elu igas etapis teadlikult mõelda oma elu planeerimise peale.

Nooremas eas on õnn omada enda kõrval teadlikke vanemaid, kes oskavad toetada meid enese leidmise teel ja suudavad ka õigel ajal lasta meil teha oma valikuid. Lapsevanemana olen tunnetanud oma lapsi vaadates, et kui sa päriselt ka märkad oma lapsi ja tunned neid, siis sa saad anda oma panuse, et sinu laps saaks tulevikus teha seda, mis tema silma särama paneb. Igal lapsel on oma anded ja huvid, mis võiksid anda nende elule rahulolu kaasa toova suuna. Ja kui huvid elu jooksul muutuvad, siis see on ka normaalne – see teadmine võtab pinge maha ja annab lapsele julguse katsetada ning otsustada, sest ta teab, et see valik ei naeluta teda surmani mingi tööalase suuna külge.

9. ja 12. klass on laste elus olulise tähtsusega verstapostid. Vähesed lapsed on nende verstapostide eel enesekindlad ja teavad, mida edasi teha. Siin on taas vanema roll ülioluline, et aidata lapsel juba mõni aasta varem hakata mõtlema oma valikuvõimalustele, et aasta enne põhikooli või gümnaasiumi lõpetamist ei kujuneks tunnete ja mõtete virr-varriks, kus pinnal püsimine ajasurve olukorras on keeruline. Mõnes koolis on karjääriteemadele rohkem tähelepanu pööratud, aga mitte igas koolis. Vanemana peaksid huvi tundma, kuidas on olukord sinu lapse koolis. Meil on riigi poolt antud võimalus tasuta karjäärispetsialistide poole pöörduda, aga olen korduvalt kõrvalt näinud, et laps ei oska kõiki neid võimalusi ära kasutada. Need lapsed, kellel on olnud võimalus karjäärivaldkonna spetsialistidelt nõu saada, on tulevikus ka teadlikumad täiskasvanud, sest neil on juba mõni tööriist olemas, millega ennast tuleviku otsustamiskohtades edasi aidata.

Täiskasvanuna tuleb samuti ette olukordi, kus on vajadus teha suunamuutus elus tervikuna või tööalases karjääris. Julgustan kasutama sellel teel professionaalset „elutreenerit“, kes annab sulle „tööriistad“, mille abil jõuad tulemuseni. Juba kogetud meetodeid saad sa uuesti ja uuesti kasutada, kui tunned, et oled taas ummikus. Ükski tegevus pole liialt keeruline, kui sa tead, kuidas seda teha. Ma usun, et iga inimene väärib rahuldust pakkuvat tööd ja elu tervikuna, seega tee endale see kingitus ja õpi ennast aitama!

Kunagi ei ole hilja oma tööelus muutust teha. Siiski ei saa ära unustada, et aeg on piiratud ressurss, seega on oluline läbi mõelda, millist tööd teeksid suure rõõmu ja pühendumisega. Mida varem hakkad sa teadlikult fookuses hoidma eluks seatud eesmärki, seda suurem on elule tagasi vaadates rahulolu saavutatu üle.

Kokkuvõtteks:

  • Mõtle lapsevanemana võimalusele toetada oma laste karjäärivalikuid, julgustades neid oma tugevustele toetudes julgelt tulevikku vaatama.
  • Mõtle, mida soovid tunda, mõelda, mäletada oma elule tagasi vaadates. Võta teadlikult regulaarseid endaga olemise hetki, et mõelda oma praeguse elu peale – kas minu tegevused teenivad suuremat elu eesmärki? Mis on üldse minu elu suurim eesmärk?
  • Julge oma elus muutusi teha, kui tunned rahulolematust. Julge sellel teel kasutada, „elutreenerit“ / coachi / karjääricoachi / karjäärinõustajat – kui tunned, et ise ei saa hästi õiget teeotsa kätte.
  • Iga inimene on ise oma elu ekspert. Teinekord on lihtsalt vaja oma mõtetele sparringupartnerit, et mõtted konkretiseeruks.
  • Naudi igat sammu oma teel.


Loe veel:

Mõeldes noortele – kuhu edasi?
Tahan muutuda, aga hakkama ei saa

Uudiskiri

Jagame oma uudiskirjas personalitöö-, juhtimis- ja suhtlemisalaseid kogemusi ja mõtteid. Igas uudiskirjas anname infot ka tööpakkumiste ja koolituste kohta.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.

Kodulehe tammistepersonal.ee isikuandmete vastutav töötleja on Tammiste Personalibüroo OÜ (registrikood 10443655) asukohaga Rüütli tn 38, Pärnu linn, Pärnu maakond 80011, tel 56 988 100 ja e-kiri info@tammistepersonal.ee.

MILLISEID ISIKUANDMEID TÖÖDELDAKSE

  • nimi, ettevõtte nimi, telefoninumber ja e-posti aadress;
  • lisanduvad saadetud sõnumid.

MIS EESMÄRGIL ISIKUANDMEID TÖÖDELDAKSE

Isikuandmeid kasutatakse kliendi päringute haldamiseks.
Isikuandmeid nagu e-post, telefoni nr, kliendi nimi, töödeldakse selleks, et lahendada teenuste osutamise seonduvaid küsimusi.
Kodulehe kasutaja IP-aadressi või teisi võrguidentifikaatoreid töödeldakse kodulehe kui infoühiskonna teenuse osutamiseks ning veebikasutusstatistika tegemiseks.

ÕIGUSLIK ALUS

Isikuandmete töötlemine toimub kliendiga sõlmitud lepingu täitmise eesmärgil.
Isikuandmete töötlemine toimub juriidilise kohustuse täitmiseks (nt raamatupidamine ja tarbijavaidluste lahendamine).

VASTUVÕTJAD, KELLELE ISIKUANDMED EDASTATAKSE

Isikuandmed edastatakse kodulehe klienditoele päringute haldamiseks.
Isikuandmeid võidakse edastada infotehnoloogia teenuste pakkujatele, kui see on vajalik kodulehe funktsionaalsuse või andmemajutuse tagamiseks.

TURVALISUS JA ANDMETELE LIGIPÄÄS

Isikuandmeid hoitakse Zone Media (zone.ee) serverites, mis asuvad Euroopa Liidu liikmesriigi või Euroopa Liidu majanduspiirkonnaga liitunud riikide territooriumil. Andmeid võidakse edastada riikidesse, mille andmekaitse taset on Euroopa Komisjon hinnanud piisavaks ning USA ettevõtetele, kes on liitund andmekaitse kilbi (Privacy Shield) raamistikuga.
Juurdepääs isikuandmetele on kodulehe töötajatel, kes saavad isikuandmetega tutvuda selleks, et lahendada kodulehe kasutamisega seonduvaid tehnilisi küsimusi ning osutada klienditoe teenust.

Koduleht rakendab asjakohaseid füüsilisi, organisatsioonilisi ja infotehnilisi turvameetmeid, et kaitsta isikuandmeid juhusliku või ebaseadusliku hävitamise, kaotsimineku, muutmise või loata juurdepääsu ja avalikustamise eest.

ISIKUANDMETEGA TUTVUMINE JA PARANDAMINE, NÕUSOLEKU TAGASIVÕTMINE, KUSTUTAMINE

Isikuandmetega tutvumiseks, nõusoleku tagasi võtmiseks ning andmete kustutamiseks tuleb võtta ühendust e-posti teel info@tammistepersonal.ee. Taotlusele vastatakse mitte hiljem kui kuu aja jooksul ning täpsustakse andmete kustutamise perioodi.

VAIDLUSTE LAHENDAMINE

Isikuandmete töötlemisega seotud küsimused saata e-kirjana info@tammistepersonal.ee. Järelevalveasutus on Eesti Andmekaitse Inspektsioon (info@aki.ee).